Ošetření dětí

Budovat vzájemnou důvěru mezi lékařem a dítětem je možné a současně žádoucí již od prvního roku věku dítěte, kdy jsou prořezané první mléčné zuby. Péče o dětský chrup je stejně důležitá jako péče o zuby v dospělém věku. Liší se pouze přístup k ošetření dětských pacientů.

Dítě je třeba zbavit strachu, a to trpělivým vysvětlováním všeho, co s vlastním ošetřením souvisí. Děje se tak často formou her, které napomohou k dobré spolupráci.

První návštěva dítěte v zubní ordinaci je zpravidla seznamovací. Pokud není nutné provést adekvátní ošetření v souvislosti s bolestivým akutním stavem, jedná se pouze o vstupní prohlídku. Dítě má tak možnost si pozvolna přivyknout na prostředí zubní ordinace a navázat kontakt se zubním lékařem.

Rodiče jsou informováni jak správně pečovat o chrup svého dítěte a současně jsou podrobně seznámeni s výsledkem vyšetření. Ve věku kdy je dítě již schopné zvládnout čištění samostatně, je instruktáž vedená lékařem orientovaná na dítě samotné.

Podobně jako zuby stálého chrupu kazí se i mléčné zuby. Kromě bakteriálního plaku hrají podstatnou roli cukry, a to v podobě sladkých čajů, dudlíků namočených do medu, atd. V rámci pravidelných preventivních prohlídek (optimální je navštívit zubní ordinaci s dítětem jednou za půl roku) je možné odhalit počínající kazy popřípadě kazy menšího rozsahu, jejichž odstraněním intenzivním fluoridačním programem popřípadě odvrtáním je možné předejít komplikacím jako jsou akutní bolestivé stavy, otoky a v krajním případě extrakce (vytažení) zubů. Současně se kontroluje správné prořezávání a postavení zubů a provádí se preventivní pečetění zubů.

Svědomitou péčí o mléčný chrup Vašeho dítěte zajistíte, že mu narostou zdravé stálé zuby.