Bělení zubů

Bělení zubů je proces, při kterém dochází ke změně barvy Vašich zubů. Pokud je správně indikováno a vždy vedeno lékařem, nejedná se o proces v žádném případě škodlivý. Má však přesná pravidla, za kterých lze bělení provádět.

Existují v zásadě dva druhy bělení: domácí a ordinační. Hlavní rozdíl je v počtu aplikací a koncentraci účinné látky. Konečný výsledek je u obou druhů víceméně stejný. Zda bělení lze provést zjistí lékař při vyšetření, které také určí, jaký způsob bělení je pro Vás nejvhodnější.

Bělící gel je schopen barevně ovlivnit pouze zubní tkáň. Na změnu barvy bílých výplní a korunek tedy nemá žádný vliv, ale díky zesvětlení okolních zubů může dojít k určitému optickému ztmavení stávajících výplní či korunek, které se musí, pokud barevně nevyhovují, předělat. Ne však dříve než za 2-3 týdny po poslední aplikaci bělícího gelu, a to kvůli správné vazbě výplňového materiálu. Výslednou barvu nelze dopředu určit kvůli geneticky danému zbarvení zuboviny, kterou proces ovlivní jen minimálně. Záleží tedy na výchozí barvě zubu. Přibližně 2% populace jsou na jakékoliv bělení rezistentní.

Během procesu bělení je nutné dodržovat tzv. bílou dietu. To znamená během bělení a minimálně 14 dní po něm je třeba se vyvarovat cigaret, kávy, čaje, červeného vína, borůvek, zkrátka potravin, které mohu způsobit zabarvení Vašich zubů. Především nikotin vrací zubům poměrně rychle jejich původní barvu.

_MG_1795

Závěrem je nutné upozornit na několik jevů, které k bělení patří a mohou být více či méně vyjádřeny.

Na prvním místě je to citlivost zubů, která je u domácího bělení patrná během tří a čtyř dní používání bělícího gelu a pak vymizí. U ordinačního bělení je tato citlivost vnímána nejčastěji po dobu dvou až tří dnů po výkonu a do týdne se opět ztrácí. tento fenomén však lze ovlivnit a minimalizovat dle instrukcí lékaře.
Dočasné zvýraznění tzv. fluoridových skvrn,což jsou většinou bělavě zbarvené skvrnky, způsobené změnou mineralizace skloviny během jejího utváření v dětství.
Dočasné tzv. "nevybělení krčků" bělených zubů způsobené bariérou, která chrání měkké tkáně před bělícím gelem. Tento rozdíl v barvě se vytratí během několika dnů.