Zubní implantáty

Zubní implantáty představují plnohodnotnou náhradu chybějících zubů a ve srovnání s jinými náhradami (můstky, snímatelné náhrady) mají řadu výhod. Není nutné brousit sousední zuby na korunky (nevýhoda můstků) ani jinak upravovat.

Zubní implantát - jedná se o titanový váleček opatřený závity podobný šroubku. Titan je vyroben z titanové slitiny a má bioinertní vlastnosti (tělo se k němu nechová jako k něčemu cizímu, nevylučuje ho). To zajišťuje výbornou vlastnost implantátů a to jejich schopnost integrovat se (srůst s kostí).

Zavádí se do kosti v místě ztraceného zubu, nahrazuje tak kořen zubu a slouží jako kotevní pilíř, na který lze přišroubovat sekundární díl (abutment), a ten osadit korunkou nebo můstkem.

Po zavedení se implantát krytý šroubkem nechává vhojit do kosti 2-3 měsíce. Jakmile uplyne stanovená doba vchod do implantátu se obnaží a otiskne. V laboratoři se podle sádrového modelu vybere sekundární díl (abutment) a zhotoví se umělá korunka, která se na abutment nacementuje, popřípadě našroubuje.

U pacientů kde není dostatek kosti, se v místě implantace přistupuje k jejímu doplnění (tzv. augmentace). Jedná se o zákrok, který celou léčbu protahuje o 3-4 měsíce, běžně se provádí v lokálním znecitlivění, při delších výkonech je možné podstoupit ošetření v analgosedaci (za asistence anesteziologa jsou do žíly pacienta vpraveny léky, které navodí lehký spánek).

Existuje pouze úzká skupina pacientů, u kterých není možné implantovat. Jedná se o pacienty trpící závažnými systémovými chorobami a těžkými chorobami imunitního systému.

Samotné implantaci předchází podrobné vyšetření specialistou, který navrhne plán léčby, a seznámí pacienta se všemi okolnostmi léčby včetně možných komplikací. Teprve podrobně informovaný pacient podstoupí navržený zákrok.

Je možné nahrazovat různý počet zubů:

  • náhrada jednoho zubu
  • náhrada několika zubů
  • ošetření bezzubých čelistí

Závěrem je možné říci, že se jedná o náhradu zubu, kterou překoná pouze zub "vypěstovaný" z vlastní kmenové buňky pacienta, což je píseň budoucnosti.